Gala Alica

BIO

Gala Alica se v svoji umetniški praksi ukvarja s problematiko urbanega prostora in tanko mejo med zasebnim in javnim prostorom. Gentrifikacija in privatizacija javnih prostorov, njihove zgodovinske pripovedi in vprašanje njihove inkluzivnosti/ekskluzivnosti so izhodišča njenih raziskav za skulpture in site-specific intervencije. Z raziskovanjem širših družbeno-političnih kontekstov in uporabo elementov grajenega okolja raziskuje značilnosti človeških odnosov, intimnosti in odtujenosti.

Trenutno študira vizualno umetnost na die Angewandte, Univerzi uporabnih umetnosti na Dunaju, pred tem pa je diplomirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Študirala je tudi na Univerzi za umetnost in oblikovanje v Linzu. Med njenimi samostojnimi razstavami so Stuck in Motion (Pražirna AB3, Praga, 2023), Nekogaršnja zemlja (Galerija Alkatraz, Ljubljana, 2022) in Generirani pogledi (Galerija Nočna izložba Pešak, Ljubljana, 2022). Z deli se je predstavila na številnih skupinskih razstavah, med njimi so In the Open (Kunsthalle Exnergasse, Dunaj), Grit in the Eye, Stone in the Shoe (Galerija Courtney Jeager, Basel), Rally: (Bistro21, Leipzig) in The Stone is the Skin (Zink Wien, Dunaj).

https://www.instagram.com/galaalica/

 

DELO NA RAZSTAVI

Rob I in Rob II

Rob I, 2024
intervencija na odprtem, recikliran stiropor in stirodur, 200 × 180 × 220 cm

Rob II, 2024
intervencija na odprtem, recikliran stiropor in stirodur, 80 × 180 × 170 cm

 

Projekt Rob I in Rob II se odziva na pogosto spregledano Windischerjevo ulico za Moderno galerijo v Ljubljani, s čimer opozarja na kompleksno rabo javnega prostora, ki zaradi raznih prepovedi ni več dostopen. Ulica, ki je bila še nekaj let nazaj javno prehodna, je danes strogo nadzorovana zaradi potreb ameriške in ruske ambasade. Stalna prisotnost varnostnih ograj in policije ter varnostne službe razkriva širšo problematiko javnega prostora, katerega »javno« uporabo določajo vplivi privatnih interesnih teles. Skulpturna intervencija, narejena iz recikliranih izolacijskih materialov iz ljubljanskih zbirnih centrov, je tretji del serije No Loitering (2020–), v kateri site-specific objekti razkrivajo manj vidne elemente javnega prostora ter preizprašujejo njihove funkcije. Tokrat skulpturi preizkušata meje možnega in dokumentirata neuspeh prehoda v zavarovan prostor. Če si Rob I prizadeva preiti mejo varnostne ograje na zelenici, Rob II vstopa v prostor Windischerjeve ulice z balkona Moderne galerije, preko zračne mase nad ulico. Formi obeh objektov se oblikujeta ob mejah zavarovanega prostora, s čimer te meje še dodatno poudarjata. Postavljena na prostem za Moderno galerijo, začasna intervencija dodatno opozarja na pomanjkanje prisotnosti sodobnejših umetniških del v bližnji okolici umetnostne institucije in širše v javnem prostoru mesta Ljubljane.